OCTOBER 2020

AWARD WINNERS

15711bf176-poster.jpg

There's Someone In The Garden

Written & Directed by Nicholas Cole

Synopsis:

Tonight, The Great Amazo is going to raise the dead. As Amazo streams his latest trick online, and with the world watching... what could possibly go wrong?

Country: UK

BEST NARRATIVE SHORT FILM 

1d8a204519-poster.jpg

BEST FOREIGN LANGUAGE SHORT FILM 

I Love Eve

Written by Kristina Manzhula & Marina Glushkina

Directed by Kristina Manzhula

Synopsis:

Nastya has only one friend called Eve. A dark creature living in a tunnel at an abandoned hydroelectric station. One day, the girl decides to escape from her mother and her new lover, but Eve comes to their house.

Country: Russia

ebd7ffba3b-poster.jpg

BEST DOCUMENTARY SHORT  FILM 

BELLE-ILE IN ACADIE

Written & Directed by Phil Comeau

Synopsis:

Acadians from Belle-Ile-en-Mer, France, visit Canada to meet their "cousins" with whom they share a common culture and history.

Country: Canada

793003ea3a-poster.jpg

BEST STUDENT SHORT FILM 

Mixed Signals

Written by Alice Halstead & Guillaume Sanchez

Directed by Guillaume Sanchez

Synopsis:

In an isolated caravan deep in the Yorkshire countryside, middle aged extraterrestrial believers Glenn and Michael turn their attentions to the sky.

Country: UK

d7f6a1f7f8-poster.jpg

BEST SCREENPLAY 

Walking Rebel

Written by Albert Rudnitsky & Oleg Blinov

Directed by Albert Rudnitsky

Synopsis:

This is the story about one day in the life of a young writer, Fedor Bogdanovich who doesn’t want to stay inside.

Country: USA

1d8a204519-poster.jpg

BEST CINEMATOGRAPHY 

I Love Eve

Cinematography: Boris Kostomarov

Synopsis:

Nastya has only one friend called Eve. A dark creature living in a tunnel at an abandoned hydroelectric station. One day, the girl decides to escape from her mother and her new lover, but Eve comes to their house.

Country: Russia

8ac05b2be8-poster.jpg

BEST EDITING 

THEYYATTAM

Written & Directed by Jayan Mangad

Edited by Vipin Ravi A R

Synopsis:

Theyyam is a specific ritualistic practice of North Kerala. It is a unique form of performance where art, culture and worship come together. 

Country: India

fb158cd938-poster.jpg

BEST ORIGINAL SCORE 

Acaiaca

Written by Wagner Cinelli

Directed by Axel Sande

Synopsis:

Acaiaca is based on a legend about a sacred cedar that was chopped down by the Portuguese, which caused the destruction of the nearby Puri Indian tribe in just one night.

Country: Brazil

0a03d2cd08-poster.jpg

BEST SOUND DESIGN 

Body

Written by Matthew McGuinness

Directed by Brandon Wade & Matthew McGuinness

Sound Design: Matthew McGuinness

Synopsis:

A young man with autism learns to love himself.

Country: UK

iwillcrushyou-poster.jpg

BEST PRODUCTION DESIGN 

I Will Crush You & Go To Hell

Written & Directed by

Fabio Soares & Célia Paysan

Production Design: Elsa Kouchnir

Synopsis:

At their father’s funeral, Colorado and Louise Fox discover the existence of an exclusive and mysterious heiress: Apple Pie. 

Country: France

6d369dd68e-poster.jpg

BEST VISUAL FX  

*Additional win - Best Poster*

Blindsight

Directed by Danil Krivoruchko

VFX: Danil Krivoruchko

Synopsis:

While a cryo capsule resurrects the body of a surviving crew member on his long way back to Earth, his wakening mind unwinds memories of the first contact mission.

Country: USA

3faae11fd1-poster.jpg

BEST HAIR, MAKEUP & COSTUME 

The Orthodox

Written & Directed by John Perivolaris

Synopsis:

A mourning priest faces a possessed girl who offers him his ultimate wish; but at what cost?

Country: UK

26e671910d-poster.jpg

BEST FIRST-TIME FILMMAKER 

Used and Borrowed Time

Written & Directed by Sophia Romma

Synopsis:

Set during the turbulent 1960’s, in segregated Alabama and based on a lamentably sadistic racist incident in American history--an aging eccentric actress is phantasmagorically transported to her past as she relives the tyranny unleashed by a perverted, merciless white supremacist family...

Country: USA

Screenshot 2020-11-04 at 12.12.07 AM.png

BEST ACTOR 

Haunting Day

Written & Directed by Victor Mallo

Actor: Christian Márquez as Jonah

Synopsis:

A loving couple decides to break into the house of a lonely old man to rob him.

Country: Spain

Screenshot 2020-11-04 at 12.28.48 AM.png

BEST ACTRESS 

Awakening

Written by Valentina Angelova

Directed by Nikolay Urumov

Actress: Yana Titova as Inga

Synopsis:

The independent and successful Inga keeps hearing cryptic voices and dreaming of a strange woman.

Country: Bulgaria

Screenshot 2020-11-04 at 12.37.53 AM.png

BEST CHILD ACTRESS 

Charlie & Xiochi

Written & Directed by Luke Romo Hodges

Actress: Margot Koenig as Charlie

Synopsis:

Left alone in a deserted city a girl searches for fresh water. Time seems relentless, bringing back the past and haunting the future.

Country: United Arab Emirates

5633aebc14-poster.jpg

BEST DRAMA FILM 

Sam & Emma

Written & Directed by Vanessa Leigh

Synopsis:

When their love wanes after a miscarriage, two heartbroken women try to piece together their relationship, highlighting the hardship and dysfunction that can arise from trauma and grief.

Country: USA

1adb79b49f-poster.jpg

BEST COMEDY FILM 

The Original

Written by Giacomo Capra & Serena Amarotto

Directed by Giacomo Capra

Synopsis:

Two guys from southern Italy are in custody in a police station in Monferrato, Piedmont. To get out of trouble, they will be forced to explain how they have been involved in a dirty business concerning famous artist Tobias Daskalakis.

Country: Italy

72e5cb5e7f-poster.jpg

BEST HORROR FILM 

Deep Shock

Written & Directed by Davide Melini

Synopsis:

Sarah can't completely overcome the deaths of her grandfather and her older sister. The trauma and lack of sleep cause her to embark on a strange journey of apparitions and murders, apparently caused by her mind...

Country: UK

f2341696b3-poster.jpg

BEST SCI-FI FILM 

Dominion Evolucion

Written & Directed by Lucas Zoppi

Synopsis:

Argentina, 2050. Infected scientist Victor Bertaum, isolated in his laboratory, tries to find a cure for the Sedga virus that devastated two thirds of the world population, while remaining in a cryogenesis state to survive.

Country: Argentina

327ey82.png

BEST HISTORICAL FILM 

Alexander the Macedonian

Written & Directed by Takis Vogopoulos

Synopsis:

356 BC. A letter received by Queen Olympias from her son Alexander, becomes an occasion for unfolding meetings, memories and visions of the great mercenary shortly before he leaves his last breath.

Country: Greece

8d411ca01d-poster.jpg

BEST ANIMATED FILM 

Kekere

Written by Lucas Chewie & Wagner Cinelli

Directed by Axel Sande

Synopsis:

Kekere deals with the sad theme of slavery focusing on social memory.

Country: Brazil

a56c1b13ea-poster.jpg

BEST EXPERIMENTAL FILM 

Monkey Enters Lanka

Written & Directed by Saie S Surendra

Synopsis:

The ancient city of Lanka suffers under a tyrant. Concubines are being abducted from all over the world. One special princess disappears and that’s when a legendary folk hero is called for once again, his name, feared throughout the heavens and hells.. the Monkey King.

Country: Hong Kong/UK

63520eb09d-poster_edited.jpg

GRAND JURY AWARD 

Charlie & Xiochi

Written & Directed by Luke Romo Hodges

Synopsis:

Left alone in a deserted city a girl searches for fresh water. Time seems relentless, bringing back the past and haunting the future.

Country: United Arab Emirates

e15bb27131-poster.jpg

BEST SHORT SCRIPT 

Pas de Deux

Written by Mary Siroky

Country: USA

Finalists: 

The Other Parts of Him Written by Alexandra Christodoulaki

A Glass House Written by Charles Strider

Screenshot 2020-11-04 at 12.47.31 PM.png

BEST FEATURE SCRIPT 

Ocean Drifters

Written by T.J. Barkwill

Country: USA

Finalists: 

REGALIA Written by Katy Jordan

The Fallout Written by Dominic Flanagan

Copy of Silver CIty - Poster Summer 2020

BEST TV SCRIPT 

Breakfast In Saigon

Written by DMI Macdonald

Country: UK

 

Finalists:

Mad Dog Written by T.J. Barkwill

Dodging Her Bullet Written by 

Richard M Meiman & Johnny JJ Wachter

OFFICIAL SELECTIONS

A Funny Way To Die - Directed by Matt Mitchell (UK)

A Walking Shadow - Directed by Bradley Barton & Alice Ryan (UK)

Acceptance - DIrected by Shane McAndrew (UK)

An Eye for an Artisan - Directed by Guy Nicholls (UK)

Barbara - Directed by Valeriy Pereverzev (Russia)

Charlie & Yip - Directed by Alexander Williams (Denmark/UK)

Code Red - Directed by Ella Janes (USA)

COLONY - DIrected by Didier Mulleras (France)

Copse Farm - Directed by David Bispham & Danny Albury (UK)

Coronavirus: Overcoming adversity as a community -

DIrected by Aodhán Roberts (UK)

Fujiyama - Directed by Brandy Seymour (USA)

Good Counsel - Directed by David J. Levine (USA)

I Can't Sleep - Directed by Gina Rose (USA)

Jenna The Great - Directed by Dan Tonkin (UK)

KUKLI - Directed by Shyama Sundar Majhi (India)

Mom's has been dead for years - Directed by Daria Alvaro (Italy)

OverKill - Directed by Alex Montilla (USA)

Pardon My Condolences - Directed by Eric Luse (USA)

Perfect - Directed by Jeremiah Kipp (USA)

Queen of Hearts - DIrected by Fay Guiffo, Victoria Jones & Akuc Bol (UK)

Rosebrook - Directed by Steven Lancefield (UK)

Seven Wishes - Directed by Karolina Bomba (France)

Shadow's Edge - Directed by Michael McCumber (USA)

Stalker - Directed by Jean-Christophe Garcia (France)

Tanner Emmeret - Directed by Helena Charlton-Jones (UK)

The Choice - Directed by Manuel Juri Vitali (Italy)

The Horror Compendium - DIrected by Adam Jordan (Australia)

The Invitation - Directed by Thorsten Schade (Germany)

The Next Stop - DIrected by Janice Derosier (USA)

The Ominous Project Universe Presents: Monsters Are Real -

Directed by Shreco Bakari (USA)

The Package - Directed by Marc Desaulniers (Canada)

While We Wait - DIrected by Alyssa Girvan (UK)

World Order - Directed by Roberto Puzzo (Germany)