Red Chairs

NOVEMBER 2021  OFFICIAL AWARD NOMINATIONS

Nominations Poster Template.png

BEST SHORT FILM

Aisle 17

Directed by Mike Doxford

The First

Directed by Curtis Lum

Unseen

Directed by Hayden Hewitt

Nominations Poster Template (1).png

BEST INTERNATIONAL SHORT FILM

HAN

Directed by Titus Paar

RAP GAME

Directed by Sonadie San

The Righteous One

Directed by Maksym Tuzov

Nominations Poster Template (2).png

BEST DIRECTOR

Aisle 17

Directed by Mike Doxford

Boneyard Alaska

Directed by Paul Andrew Lawrence

HAN

Directed by Titus Paar

Nominations Poster Template (3).png

BEST SCREENPLAY

Death and Faxes

Directed by Erbil Shaban

Digging

Directed by Tom Walker

Unseen

Directed by Hayden Hewitt

Nominations Poster Template (4).png

BEST CINEMATOGRAPHY

Aisle 17

Directed by Mike Doxford

RAP GAME

Directed by Sonadie San

The Righteous One

Directed by Maksym Tuzov

Nominations Poster Template (5).png

BEST EDITING

Epochal Juice

Directed by Aly O'Neal

No Makeup

Directed by Monika Konarzewska

Perspective

Directed by Kalle Saarinen

Nominations Poster Template (12).png

BEST MUSIC

HAN

Directed by Titus Paar

How to Meet 42nd Sheep

Directed by Yasu Tanaka

RAP GAME

Directed by Sonadie San

Nominations Poster Template (10).png

BEST SOUND

Epochal Juice

Directed by Aly O'Neal

How to Meet 42nd Sheep

Directed by Yasu Tanaka

Laika, Tito and the Universe

Directed by Victor Pereira Brites

Nominations Poster Template (7).png

BEST ACTOR

The Great Conjunction

Directed by Karolina Smolova

The Righteous One

Directed by Maksym Tuzov

Unseen

Directed by Hayden Hewitt

Nominations Poster Template (8).png

BEST ACTRESS

8 Years

Directed by Alessandro Wingfield

Bloom

Directed by Bruce Chan

Gaslighting

Directed by Tina Matzat

Nominations Poster Template (9).png

BEST FIRST-TIME FILMMAKER

Blue Abroad

Directed by Niamh Sauter-Cooke, Anthony Jake

Carnivore

Directed by Christopher Poke

The First

Directed by Curtis Lum

Copy of Portrait Poster Template (11).pn

GRAND JURY AWARD

TBA