Red Chairs

JUNE 2021  OFFICIAL AWARD NOMINATIONS

Portrait Poster Template.png

BEST SHORT FILM

Occupied

Directed by Alex Bates

Slipping

Directed by David Ridley

What The Devil Said

Directed by Chris Hall

Portrait Poster Template (1).png

BEST INTERNATIONAL SHORT FILM

I'm Pure

Directed by Jyun Min, Lu

Covitude

Directed by Kévin Dupont

The Friend

Directed by Xihao Liu

Portrait Poster Template (6).png

BEST DIRECTOR

Three Souls

Directed by José Guerrero

Displaced

Directed by Victor van Aswegen

Covitude

Directed by Kévin Dupont

Portrait Poster Template (3).png

BEST SCREENPLAY

Slipping

Directed by David Ridley

The Maltese Connection

Directed by Danny Patrick

One Small Silver Lining

Directed by Isaiah Rothstein

Portrait Poster Template (4).png

BEST CINEMATOGRAPHY

The Maltese Connection

Directed by Danny Patrick

Three Souls

Directed by José Guerrero

Occupied

Directed by Alex Bates

Portrait Poster Template (5).png

BEST EDITING

Rabbit & Bear

Directed by zhaocongbo

Covitude

Directed by Kévin Dupont

The Maltese Connection

Directed by Danny Patrick

Portrait Poster Template (9).png

BEST MUSIC

Covitude

Directed by Kévin Dupont

Displaced

Directed by Victor van Aswegen

Therapy

Directed by Anurin Nwunembom, Musing Derrick

Portrait Poster Template (8).png

BEST SOUND

Witness

Directed by Danny Szam

Occupied

Directed by Alex Bates

The Pro Bono Watchman

Directed by Ray Spivey

Portrait Poster Template (10).png

BEST ACTOR

Therapy

Directed by Anurin Nwunembom, Musing Derrick

The Pro Bono Watchman

Directed by Ray Spivey

Shaggy Finds His Way

Directed by Daniel Wanamaker

Portrait Poster Template (13).png

BEST ACTRESS

Therapy

Directed by Anurin Nwunembom, Musing Derrick

Maryam

Directed by Roshna Rasool Qorbanee

Occupied

Directed by Alex Bates

Portrait Poster Template (14).png

BEST FIRST-TIME FILMMAKER

Mama, I Miss You

Directed by Yi Wang

I'm Pure

Directed by Jyun Min, Lu

Slipping

Directed by David Ridley

Copy of Portrait Poster Template (11).pn

GRAND JURY AWARD

TBA

QUARTER 1, 2021  OFFICIAL AWARD NOMINATIONS

Portrait Poster Template (15).png

BEST FEATURE FILM

Therapy

Directed by Anurin Nwunembom, Musing Derrick

Kaali Maati

Directed by Hemantkumar Mahale

FIRASTYA

Directed by Vitthal Machindra Bhosale

Portrait Poster Template (16).png

BEST DOCUMENTARY FILM

Beyond Darkwave

Directed by Dana Jordan Rothschild

Kaotic Drumline: Drumming With a Difference

Directed by Aaron Steinberg

Displaced

Directed by Victor van Aswegen

Portrait Poster Template (17).png

BEST STUDENT FILM

A Glass of Desire

Directed by Yusuf Olmez

SUNDOWN TOWN

Directed by Mylo Butler

Ring

Directed by Zhang Haoyu

Portrait Poster Template (18).png

BEST ANIMATED FILM

Final Deathtination

Directed by Marika Tamura

Family Tree

Directed by Emmet O'Brien

Chasing Light

Directed by Gloria Fish

Portrait Poster Template (19).png

BEST EXPERIMENTAL FILM

Pure Energy 2101

Directed by Francisco García Mateos

Love and Light

Directed by Suhail Patel

244 Years Later

Directed by Greg Berman

Portrait Poster Template (20).png

BEST MICROFILM

Murphy's Law

Directed by Jérémy Brondoni

Final Deathtination

Directed by Marika Tamura

Honneur aux Dames

Directed by Moneuse Nicolas

Nominations Poster Template (2).png

BEST SHORT SCRIPT

The Creek Dweller in the Bayou

Written by Dr. Melissa Caudle

The Short Film Club

Written by Darren Stokes, Matthew Bancroft

Youth & Age Flower

Written by András Attila Farkas

Nominations Poster Template.png

BEST FEATURE SCRIPT

175

Written by Yael Deynes

Out Of My Comfort Zone

Written by Ivy Vale, Rick Reil

The True Story of Pinocchio

Written by Antonis Toumanidis

Nominations Poster Template (1).png

BEST WEB/TV SCRIPT

Foiled

Written by Sophie Cerys Knighton

Ben Johnson Day

Written by Kerena Marchant

The Parliament Of Ebrill Roberts

Written by Gregory Vines