Red Chairs

DECEMBER 2021  OFFICIAL AWARD NOMINATIONS

Nominations Poster Template.png

BEST SHORT FILM

Everybody Needs Some(dead)body
Directed by George Mills, Hannah Seligman

Rainbow

Directed by Hui Tan

Traders

Directed by Olivia Gropp

Nominations Poster Template (1).png

BEST INTERNATIONAL SHORT FILM

Magion

Directed by Marek Janáč

Windows into Prehistory

Directed by Marek Janáč

ZMIENA

Directed by Pierre Renverseau

Nominations Poster Template (2).png

BEST DIRECTOR

Dream Chasers
Directed by Harrison Chambers

Everybody Needs Some(dead)body

Directed by George Mills, Hannah Seligman

VASECTOMIA

Directed by Marc Décosterd

Nominations Poster Template (3).png

BEST SCREENPLAY

Coming Out with the help of a Time Machine
Directed by Naman Gupta

The Darkest Chapter

Directed by Danny Szam

VASECTOMIA

Directed by Marc Décosterd

Nominations Poster Template (4).png

BEST CINEMATOGRAPHY

DELIVERING HOPE
Directed by Jordan Orsak

Magion

Directed by Marek Janáč

VASECTOMIA

Directed by Marc Décosterd

Nominations Poster Template (5).png

BEST EDITING

DELIVERING HOPE

Directed by Jordan Orsak

Magion

Directed by Marek Janáč

Windows into Prehistory

Directed by Marek Janáč

Nominations Poster Template (6).png

BEST MUSIC

DELIVERING HOPE

Directed by Jordan Orsak

Journal Entry
Directed by Robert Gordon Campbell

Rainbow

Directed by Hui Tan

Nominations Poster Template (7).png

BEST SOUND

Rainbow

Directed by Hui Tan

VASECTOMIA

Directed by Marc Décosterd

ZMIENA

Directed by Pierre Renverseau

Nominations Poster Template (8).png

BEST ACTOR

A King's Tale of Paramount Importance
Directed by Christian Tejada Vanstaaden

Coming Out with the help of a Time Machine
Directed by Naman Gupta

The Darkest Chapter

Directed by Danny Szam

Nominations Poster Template (9).png

BEST ACTRESS

Cheesecake & Rainbow Tights
Directed by T.C. De Witt

Coming Out with the help of a Time Machine
Directed by Naman Gupta

Traders

Directed by Olivia Gropp

Nominations Poster Template (10).png

BEST FIRST-TIME FILMMAKER

Ante nte
Directed by Ariadni Angeliki Thyfronitou Litou

Dream Chasers

Directed by Harrison Chambers

SERGE

Directed by Tristan Guignard

Copy of Portrait Poster Template (11).pn

GRAND JURY AWARD

TBA

QUARTER 3, 2021  OFFICIAL AWARD NOMINATIONS

Nominations Poster Template.png

BEST FEATURE FILM

Boneyard Alaska

Directed by Paul Andrew Lawrence

Recuerdo de Travesía

Directed by Elia Misesti

The Mother, the Son, the Rat, and the Gun

Directed by Philip Larsen

Nominations Poster Template (1).png

BEST DOCUMENTARY FILM

A Century of Dreams

Directed by Ven Jemersic

Actions Have Consequences

Directed by Scott Coulthard

Magion

Directed by Marek Janáč

Nominations Poster Template (2).png

BEST STUDENT FILM

Rainbow

Directed by Hui Tan

RAP GAME

Directed by Sonadie San

The Subject's Attribute

Directed by Emile Garçon

Nominations Poster Template (3).png

BEST ANIMATED FILM

Epochal Juice

Directed by Aly O'Neal

How to Meet 42nd Sheep

Directed by Yasu Tanaka

Rainbow

Directed by Hui Tan

Nominations Poster Template (4).png

BEST EXPERIMENTAL FILM

Cinema Now

Directed by Louis Holder

In the Seeing’s Trap
Directed by Mohamadreza Mohajer

Journal Entry

Directed by Robert Gordon Campbell

Nominations Poster Template.png

BEST SHORT SCRIPT

Room Service
Written by Nieves Garcia Perchin

Sweet Dreams
Written by Frederick Dion Stephenson

When Fear Takes Over

Written by Taylor Memoli

Nominations Poster Template (5).png

BEST MICROFILM

Bye Dummy

Directed by Aniruddh K

Doughnut of the Dead
Directed by Kira Awdry

The First

Directed by Curtis Lum

Nominations Poster Template (1).png

BEST FEATURE SCRIPT

Contraband
Written by Thomas John Behe

Don't Forget Me

Written by Danny Alex

Perry

Written by RJ Watson

Nominations Poster Template (2).png

BEST WEB/TV SCRIPT

Covert Firmament

Written by Daniel Brian Horrigan

Intransigence

Written by Antheia

Streets of Rebellion
Written by Kristian Hardiman, Alex Saxon