FEBRUARY 2021

AWARD WINNERS

BEST NARRATIVE SHORT FILM 

Venus

Written by Andrew McGee & Tara Shehata

Directed by Andrew McGee

Synopsis:

Iris, torn out of her idyllic digital world and uploaded into a stolen synthetic body by her grieving mother, must face her body's objectification and violent potential in a dark future.

Country: UK

BEST FOREIGN LANGUAGE SHORT FILM 

Wooden Sword

Written & Directed by

Behzad Alavi & Sousan Salamat

Synopsis:

Two little boys make friends in the green space, but their fathers have a big problem.

Country: Iran

BEST DOCUMENTARY SHORT  FILM 

FLUFFYPUNK

Directed by Thomas Harman

Synopsis:

Fluffypunk documents the insecurities, instabilities and conflicts that plague the life of a performer. Trying to balance the responsibilities of parenthood, artistic integrity, and personal happiness is anything but fluffy!

Country: UK

BEST STUDENT SHORT FILM 

Balance

Written by Michael Guest

Directed by Michael Guest & Alexander Halford

Synopsis:

When Ziggy goes to visit his Father's grave, he professes no remorse or guilt for killing him. But Ziggy isn't alone, and soon finds himself in even more trouble...

Country: UK

BEST DIRECTOR 

The Stage of Golden Beach

Written & Directed by Xiang Tiange

Synopsis:

A woman who has given up dancing because of sexual assault in youth, now chooses to fight against this male-oriented society

Country: China

BEST SCREENPLAY 

JUMP

Written by Niall Ransome

Directed by Rosa Crompton

Synopsis:

Abandoned by his parents, a boy takes care of his younger brother Mattie as they fend for themselves in a council house in Sheffield. 

Country: UK

BEST CINEMATOGRAPHY 

Rainbow

Directed by Aleksandar Vujović

Cinematography: Vladimir Vučinić

Synopsis:

Rainbow is a film that recounts, through the main character's memory, an event from his early childhood that determined his life's calling. 

Country: Montenegro

BEST EDITING 

In Isolation

Written, Directed & Edited by

Edmund C. Short

Synopsis:

Three housemates are confined to their home during a severe military lockdown.

Country: UK

BEST ORIGINAL SCORE 

Christian Moullec: Flying With Birds

Composed by Tim Janssens

Synopsis:

Christian Moullec: Flying With Birds. Music composed by Tim Janssens.

Country: Belgium

BEST SOUND DESIGN 

Matty Boy

Directed by Shahid Kamal

Sound: Wojciech Dudzicz & Agata Lewandowska

Synopsis:

A man with a suggestible mind marries a second wife mistakenly out of a desperate situation and now faces the consequences...

Country: UK

BEST PRODUCTION DESIGN 

The Passenger

Directed by Alexander Bruckner

Production Design: Bernadett Skoda

Synopsis:

The Passenger is a psychological thriller about two very different friends who make a fateful late-night stop at a rest area on a deserted stretch of desert highway

Country: Austria

BEST VISUAL FX  

 

Venus

VFX: Lucid Studios, Marcel Sygula,

Andrew McGee, Doug Hey

Synopsis:

Iris, torn out of her idyllic digital world and uploaded into a stolen synthetic body by her grieving mother, must face her body's objectification and violent potential in a dark future.

Country: UK

BEST HAIR, MAKEUP & COSTUME 

Venus

HMC: Chiara Giannettino, Ella Wiltshere,

Anna Cichon, Natalia Glow, Stacie Smith

Synopsis:

Iris, torn out of her idyllic digital world and uploaded into a stolen synthetic body by her grieving mother, must face her body's objectification and violent potential in a dark future.

Country: UK

BEST FIRST-TIME FILMMAKER 

Welcome to Monterey

Directed by Lauren Z. Ray

Synopsis:

As their population dwindles, their businesses are all about gone, this town in rural Monterey, Indiana fights to stay alive.

Country: USA

BEST ACTOR 

JUMP

Directed by Rosa Crompton

Actor: George Edwards

Synopsis:

Abandoned by his parents, a boy takes care of his younger brother Mattie as they fend for themselves in a council house in Sheffield.

Country: UK

BEST ACTRESS 

The Greatest of Expectations

Directed by Freddie Hill

Actress: Lena Richardson

Synopsis:

In a desolate near future where Christmas is barely celebrated, a lonely cleaner uncovers a robot version of Charles Dickens.

Country: UK

BEST CHILD ACTOR

Rainbow

Directed by Aleksandar Vujović

Actor: Nikša Radojičić

Synopsis:

Rainbow is a film that recounts, through the main character's memory, an event from his early childhood that determined his life's calling. 

Country: Montenegro

BEST DRAMA FILM 

Ju-bin

Written & Directed by An sun-young

Synopsis:

A junior high school girl who stays at the academy latest every night to study.

Country: Korea

BEST COMEDY FILM 

7 Hours On Earth

Written by Steve Smith

Directed by Patricia Sharpe

Synopsis:

It all kicks off when a bunch of dysfunctional aliens have a glitch in hyper-space, which means they have to emergency download into a school office...

Country: UK

BEST HORROR FILM 

After Hours

Written by Christian Rushbrooke, 

George Wilkinson & Hugh Stevenson

Directed by Christian Rushbrooke

Synopsis:

A school janitor returns to work for the first time since finding the body of a female student who took their own life...

Country: UK

BEST SCI-FI FILM 

 

Venus

Written by Andrew McGee & Tara Shehata

Directed by Andrew McGee

Synopsis:

Iris, torn out of her idyllic digital world and uploaded into a stolen synthetic body by her grieving mother, must face her body's objectification and violent potential in a dark future.

Country: UK

BEST HISTORICAL FILM 

In Their Eyes

Directed by Arnaud Blin

Synopsis:

Rémy Cassigneul was 19, Marguerite Cassigneul 17, when on June 6, 1944, the Allied forces landed in Normandy...

Country: France

BEST ANIMATED FILM 

KAVAL

Written by Jasna Nikolovska-Ovcharovska

Directed by Sasha Stanishik

Synopsis:

One summer, at his grandparents house, a boy meets the kaval and the magic of its sound. 

Country: Macedonia

BEST EXPERIMENTAL FILM 

 *Additional win - Best Poster*

AZUL

Written & Directed by Bianca Ceausescu

Synopsis:

Emerged overnight, Wamai finally comes out of the water.

Country: Spain

GRAND JURY AWARD

 

Super Soup

Written by Iacopo Fulgi 

Directed by Iacopo Fulgi & Valerio Maggi

Synopsis:

Ms. Yoonrye, cook at the 7th Twins boutique in Gwacheon, South Korea, revitalizes her small business with a new soup recipe and an original advertising campaign.

Country: Korea

BEST SHORT SCRIPT 

Face Value

Written by George Wroe

Country: UK

 

Finalists: 

The Written Word Written by Dan Moyes

BEST FEATURE SCRIPT 

To The White Sea

Written by Daniel Eagleton

Country: UK

Finalists: 

White Lotus Written by Roland Johnson

Vested Written by

Jay Stamatis & Edmond Coisson

BEST TV SCRIPT 

At The Flash

Written by Sean Chandler & David Leeper

Country: USA

 

Finalists:

Frankenstein's Monsters Written by Ken Colliver

Wanted Dead Written by Glenn Lissner

OFFICIAL SELECTIONS

A Boy's Journey: Crossing The Alenuihaha Channel - Directed by -

Deveraux Gallagher (USA)

ACE - Advocating Classics Education - Directed by Michael Taylor (UK)

Blood - Directed by Sahar mirzaeianfar (Iran)

Candidate 72 - Directed by Vadim Alokhin & Andrei Gaimonin (Switzerland)

Condemned Through Time - Directed by Amanda Fleming (UK)

Dog Day Morning - Directed by Emiliano d'Avila (Brazil)

Faded Memories - Directed by Valentina Galdi (Italy)

Found - Directed by Daniel Michael Tomcik (USA)

Free Fall - Directed by Alexei Slinkin (Switzerland)

Giant - Directed by - Samuel Windle (UK)

ITSS LOVE - Directed by Juan Frank Hernandez (Canada)

KEYHOLE GAZE - Directed by Ruben Garcia (USA)

Loveseat  - Directed by Reed Freeman (USA)

Rahmat Creel - Directed by Behzad Alavi (Iran)

Realistic - Directed by Nils Lane (France)

Return - Directed by Amin Haghani (Iran)

Sage - Directed by Stefan Stoev (Bulgaria)

Selling Out - Directed by George Hackforth-Jones (UK)

Souls - Directed by Kayleigh Benham (UK)

The Alpines - Directed by Dante Aubain (USA)

The Bullying Dad - Directed by Reinhold Hellgren (Sweden)

The Candidate - Directed by Lucy Webb (UK)

The Dark Recess - Directed by Oliver Jolliffe (UK)

The Interrogation - Directed by Winston Catarroja (Netherlands)

The Memory Palace - Directed by Luke Alexander Harris (USA)

The Space Boy - Directed by Cai Tinsley (UK)

The Spirit of Pioneers - Directed by César Rozas (Spain)

Wild Bloody Alpaca - Directed by Nima Valibeigi (Iran)

Sign up for festival news & updates

SCREEN POWER FILM FESTIVAL

London, England, United Kingdom

Copyright © 2020-21 Screen Power Film Festival 

INFO

SOCIAL

PARTNERS

FACEBOOK