DECEMBER 2020

AWARD WINNERS

BEST FEATURE FILM 

The Colour of Spring

Written & Directed by Paul Andrew Kimball

Synopsis:

Sarah and Sam seem like the perfect couple, but when Sarah gets her big stage break as an actress, Sam questions whether he's good enough for her. 

Country: Canada

BEST NARRATIVE SHORT FILM 

Faces

Written & Directed by Iván Sainz-Pardo

Synopsis:

A love story in the times of programmed obsolescence.

Country: Spain

BEST FOREIGN LANGUAGE SHORT  FILM 

Sheep Will Devour Us

Written by Mojtaba Rostampour

Directed by Mostafa Rostampour & 

Atefeh Rezayan

Synopsis:

The story of the life of a girl called Tahereh who is the victim of a premature marriage. Now she wants to prevent her sister Khatereh from repeating those bitter memories.

Country: Iran

BEST DOCUMENTARY SHORT FILM 

Welcome To Chernobyl

Directed by Alexandra Gilbert

Synopsis:

A glimpse into the life and career of Tanya - a Ukrainian tour guide of the infamous Chernobyl Exclusion Zone. 

Country: Ukraine/UK

BEST STUDENT SHORT FILM 

Fearfully Made

Written & Directed by Jamie Foreman

Synopsis:

When Arthur’s wife, Maggie, is taken into a nursing home, his daughter buys him a care robot. 

Country: UK

BEST DIRECTOR 

The Colour Of Spring

Written & Directed by Paul Andrew Kimball

Synopsis:

Sarah and Sam seem like the perfect couple, but when Sarah gets her big stage break as an actress, Sam questions whether he's good enough for her. 

Country: Canada

BEST SCREENPLAY 

The Final Problem

Written by Ophélie Raymond

Directed by Valentin Belleville

Synopsis:

1893. Arthur Conan Doyle decides to kill his greatest creation: Sherlock Holmes.

Country: France/UK

BEST CINEMATOGRAPHY 

The Other

Written & Directed by 

Ako Zandkarimi & Saman Hosseinpour

Cinematography: Hamed Baqaeiyan

Synopsis:

A teenager lives with her dad in the small village of Kurdistan. After her mother dies, her father discovers secrets that change the way he looks at his daughter.

Country: Iran

BEST EDITING 

Three Days

Written, Directed & Edited by Olli Slatter

Synopsis:

Holly Collins embarks on a three day road trip across the country to visit her terminally ill grandmother. On the road she meets Lewis, a runaway with a concealed past. 

Country: UK

BEST ORIGINAL SCORE 

Futureclef

Written, Directed by Frank Glover

Composed by Frank Glover

Synopsis:

A darkly dazzling silent film addressing the commercialization of beauty, and the world premiere of Symphony no.1 for string orchestra, piano and percussion, by multi-media artist, Frank Glover.

Country: USA

BEST SOUND DESIGN 

Sheep Will Devour Us

Sound: Mojtaba Moghadam

Assistant Sound: Mojtaba Haghighi

Synopsis:

The story of the life of a girl called Tahereh who is the victim of a premature marriage. Now she wants to prevent her sister Khatereh from repeating those bitter memories.

Country: Iran

BEST PRODUCTION DESIGN 

The Mobking 2.0

Written & Produced by Ciro Dapagio

Directed by Jorge Jokes Yanes

Production Design: Samantha Llaguno

Synopsis:

Coming off a lengthy prison sentence, Mike White is coming home...

Country: USA

BEST VISUAL FX 

Fearfully Made

Written & Directed by Jamie Foreman

VFX: Jamie Foreman

Synopsis:

When Arthur’s wife, Maggie, is taken into a nursing home, his daughter buys him a care robot. 

Country: UK

BEST HAIR, MAKEUP & COSTUME 

The Final Problem

Written by Ophélie Raymond

Directed by Valentin Belleville

Makeup Artist: Juliette Lapille

Synopsis:

1893. Arthur Conan Doyle decides to kill his greatest creation: Sherlock Holmes.

Country: France/UK

BEST FIRST-TIME FILMMAKER 

The Treasure

Written & Directed by Silvia Gregorova

Synopsis:

Based on the eponymous neorealist tale by Alberto Moravia from the collection The Roman Stories (1954).

Country: Czech Republic

BEST POSTER 

The Conspiracy of Dark Falls

Written & Directed by Flynn Moores

Synopsis:

Nicholas Thorn is about to discover why people who ask too many questions in the town of Dark Falls don't stick around to find out the answers.

Country: UK

BEST ACTOR 

The Other

Written & Directed by 

Ako Zandkarimi & Saman Hosseinpour

Actor: Majid Potki as The Man

Synopsis:

A teenager lives with her dad in the small village of Kurdistan. After her mother dies, her father discovers secrets that change the way he looks at his daughter.

Country: Iran

BEST ACTRESS 

The Colour Of Spring

Written & Directed by Paul Andrew Kimball

Actress: Alexa Morden as Sarah

Synopsis:

Sarah and Sam seem like the perfect couple, but when Sarah gets her big stage break as an actress, Sam questions whether he's good enough for her. 

Country: Canada

BEST CHILD ACTOR 

Leonidas and the Fish

Directed by Alexander Machlouzarides-Shalit

Actor: Nikitas Kozlov as Leonidas

Synopsis:

A Cypriot boy's perception of life changes when he catches a big fish.

Country: Cyprus

BEST DRAMA FILM 

The Choice

Written & DIrected by Abdelmoula El Hadi

Synopsis:

The death of a family pet raises questions about how to deal with the body: burial or cremation.

Country: Portugal

BEST COMEDY FILM 

Two Out-Of-Work Actors

Written & Directed by Fred Shahadi

Synopsis:

Two desperate guys battle wits with a big name Hollywood producer in a pitch meeting gone wrong.

Country: USA

BEST HORROR FILM 

Einreichen

Written & Directed by Kody Newton

Synopsis:

Redd Jacobson gets trapped by Henry Wilmbusse, a German Hypnotist who wants to use his body to carry out his evil wishes.

Country: USA

BEST SCI-FI FILM 

The Bureau

Written by

Sengthe Vanh Bouapha & David Da Costa

Directed by Sengthe Vanh Bouapha

Synopsis:

In a future dystopia, administration is left to AI. Following a recalculation of his family budget, Jules has to separate from one of his children.

Country: France

BEST HISTORICAL FILM 

The Final Problem

Written by Ophélie Raymond

Directed by Valentin Belleville

Synopsis:

1893. Arthur Conan Doyle decides to kill his greatest creation: Sherlock Holmes.

Country: France/UK

BEST EXPERIMENTAL FILM 

Letter To My Mother

Written & Directed by Amin Maher

Synopsis:

Letter to my mother opens up a cinematic discourse about anger, repression, violence and identity. 

Country: Iran

BEST ANIMATED FILM 

The Boy And The Mountain

Written by Pablo Aguirre, Santiago Aguilera, Kylie Trupp & Gabriel Monreal

Directed by Santiago Aguilera & Gabriel Monreal

Synopsis:

Hernán is a child who likes to daydream...

Country: Chile

GRAND JURY AWARD 

Sangsangba

Directed by Jay Eunjin Lee

Synopsis:

A girl realizes her feelings for her best friend.

Country: South Korea

BEST SHORT SCRIPT 

Turning Heel

Written by Jorge Jokes Yanes, J Bishop & Ciro Dapagio

Country: USA

 

Finalists: 

A Deadly Conversation Written by Vincent Edwards

Starling Written by Logan Bauer

BEST FEATURE SCRIPT 

Templin Highway

Written by William Prosser

Country: USA

 

Finalists: 

Fate Written by Masoud Shahidi

Do Re Mi Written by Josh Davison

BEST TV SCRIPT 

Musher

Written by Nick Muskett

Country: UK

 

Finalists:

It's A Fine Line Written by Ellie Kitchener

You, Me & The Ex Written by Rhys Freeman

OFFICIAL SELECTIONS

A New Strong Spring - Directed by Luciano D. Urietti & Luca G. Gabriele (Italy)

Ava's Silence - Directed by Seyed GholamReza Nematpour (Iran)

Beyond the Deadfall - DIrected by Zachary Bosley (USA)

Brass Knuckles - Directed by Antoni Corone & Yokes Yanes (USA)

Couple - Directed by Jeon Joohyun (Korea)

Delivered - Directed by Austin Rasmussen (USA)

Even An Hour Later - Directed by Parviz Shojae (Iran)

EXTERNO - DIrected by Jonathan Taub & Leandro Taub (Argentina)

Gazing - Directed by Namira Hafizi (Iran)

Hank & Holly Meow - DIrected by Frances Nichols (USA)

IC3 - Directed by Nickile Gray & Sanujan Ratnasingam (UK)

Impatience - Directed by Jake Letizia (USA)

Iridescence - Directed by Taline Bedikian (Lebanon)

Manhunt - Directed by Charles Solly (UK)

Mannequin - Directed by Ehsan Shahhosseini (Iran)

Munich - Directed by Iiro Holopainen (Finland)

Murder Bury Win - Directed by Michael Lovan (USA)

MY LIFE WITH OSHO - Tales from Ustica - Directed by Alessandra Arcieri (Italy)

Procrastinators Unite!!! ...Tomorrow - Directed by Chandni Srivastava (India)

This Is It And Nothing More - DIrected by Clement Jochem (UK)

SFUMATO - Directed by Amirali Mirderikvand (Iran)

Silent Partners - Directed by Jokes Yanes (USA)

Sky Sun, Tile Sun - Directed by Ziba Arzhang (Iran)

Solus - Directed by Dan Deluca (UK)

Stuck At Home - Directed by Nathaniel Avila (USA)

The Lion Rock - Directed by Rosario Scandura (Italy)

The Net - DIrected by Kostis Malliaropoulos (Greece)

The Prisoner - Directed by Eszter Parragi (Germany)

The Year of Losing - DIrected by v.c. rhone (USA)

Wayward Valley - Directed by James Cunliffe (UK)

Sign up for festival news & updates

SCREEN POWER FILM FESTIVAL

London, England, United Kingdom

Copyright © 2020-21 Screen Power Film Festival 

INFO

SOCIAL

PARTNERS

FACEBOOK